APEL MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII
Szanowni Hodowcy Drobiu,
W związku z aktualną sytuacją epizootyczną na terenie województwa mazowieckiego, zwracam się z apelem o podjęcie wszelkich działań mających na celu ochronę zdrowia stad drobiu oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Na terenie naszego województwa w ostatnim czasie stwierdzono ogniska rzekomego pomoru drobiu (ND), a także ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w powiecie żuromińskim.
Pragnę przypomnieć, że w 2021 roku skala epizootii grypy ptaków była dramatyczna zarówno na terenie województwa mazowieckiego, jak i w całej Polsce. Straty, jakie ponieśli hodowcy oraz cały sektor drobiarski, były ogromne. Dlatego kluczowe jest, abyśmy wspólnie zrobili wszystko, co możliwe, by zapobiec powtórzeniu się podobnej sytuacji. Podstawowym narzędziem w walce z chorobami zakaźnymi drobiu jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. Apeluję do wszystkich hodowców drobiu o bezwzględne stosowanie się do procedur bioasekuracyjnych, zawartych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, w tym:
- ograniczenie kontaktu drobiu z dzikimi ptakami,
- stosowanie środków dezynfekcyjnych na terenie ferm,
- zabezpieczenie paszy oraz wody przed dostępem dzikich zwierząt,
- bieżące monitorowanie stanu zdrowia stad i zgłaszanie wszelkich podejrzanych przypadków lekarzowi
weterynarii.
Apel kieruję nie tylko do hodowców, ale również do wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces produkcji, w tym paszowych oraz utylizacyjnych, a także lekarzy weterynarii wolnej praktyki sprawujących opiekę nad stadami.
Współpraca między hodowcami, zaangażowanymi podmiotami a Inspekcją Weterynaryjną i władzami samorządowymi jest kluczowa w skutecznej walce z epizootiami.
Przypominam, że na terenie województwa mazowieckiego obowiązują przepisy rozporządzeń Wojewody Mazowieckiego w sprawie szczepień ptaków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND) ( Dz. Urz. Woj. 2024.13181)
oraz zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) (Dz. Urz. Woj. 2024.11315). Zwracam się z prośbą o podjęcie ścisłej współpracy z Inspekcją Weterynaryjną, przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz konsekwentne wdrażanie środków bioasekuracyjnych. Działania te mają kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia Waszych stad, jak i całego sektora drobiarskiego.
Razem możemy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych drobiu.
Dziękuję za Państwa zaangażowanie i odpowiedzialność.
Z poważaniem,
Paweł Jakubczak
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii